Kiedy zlewozmywak nie będzie pasował do szafki

Na pozór, może się wydawać, że jedyne co trzeba tak naprawdę wiedzieć, to obwód krawędzi zlewozmywaka oraz zewnętrzna objętość jego komory.

Praktyka pokazuje jednak, że jest jeszcze kilka innych aspektów, które powinniśmy rozpatrzyć, zanim dokonamy ostatecznej decyzji o jego zakupie.

Najczęściej popełnianym błędem podczas wyboru zlewozmywaka jest złe obliczenie powierzchni całkowitej, jaką będzie zajmował on w znajdującej się pod nim szafce.

Co więc może pójść nie tak podczas montażu?

Zanim dopasujemy nasz zlewozmywak do szafki, albo szafkę do zlewozmywaka musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

Jak dopasować zlew do naszej szafki?

Absolutną podstawą jest, aby wewnętrzna część komory zmieściła się do wnętrza szafki.

Większość szafek kuchennych jest produkowanych w rozmiarach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm i 80 cm. Wiedzą o tym producenci zlewozmywaków, dlatego często można w opisach ich produktów przeczytać, do jakich wielkości szafek dany zlew będzie pasować. Aby zlewozmywak nakładany na blat (czyli najpopularniejszy typ obecnie sprzedawanych zlewów) pasował do szafki, to jego komora(y) musi mieścić się między ściankami szafki. Innymi słowy: zewnętrzna szerokość jego komory (lub komór) musi być mniejsza niż wewnętrzna szerokość szafki.

Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że półki Twojej szafki umożliwiają swobodne osadzenie komory zlewozmywaka w jej wnętrzu.

2. Co takiego ma się znajdować pod naszym zlewozmywakiem?

Kolejno, musisz przeanalizować, co planujesz umieścić pod Twoim zlewozmywakiem. Jeżeli planujesz umieścić w szafce pod Twoim zlewem konkretne urządzenie, takie jak zmywarka lub pralka bądź przedmiot - koniecznie trzeba będzie rozważyć, czy akcesoria zlewu będą na to pozwalały. Warto pamiętać również, że zlewozmywaki z ociekaczem potrzebują miejsca pod szafką jedynie na komorę zlewozmywaka. Miejsce pod ociekaczem może zostać zagospodarowane na np: zmywarkę, kubeł na śmieci lub inne akcesoria kuchenne.

 

 

 

 

 

 

  

3. Jak będzie przebiegała instalacja hydrauliczna?

Faktem jest, że poza samą komorą zlewozmywaka, trzeba zorganizować w szafce miejsce także na armaturę wodną oraz odpływ zlewozmywaka.

Ich montaż często wymusza od naszej szafki demontażu oraz wycinania niektórych jej fragmentów. W przypadku zakupienia szafki z zaawansowanym systemem szuflad oraz półek możesz się rozczarować, gdy okaże się, że instalacja hydrauliczna nie pozwala na ich zastosowanie.

Warto o tym pamiętać również, w przypadku wyboru młynka elektrycznego.

Kolejna, istotna rzecz, to spad w odpływie.

Jeżeli odpływ Twojego zlewozmywaka przebiega wewnątrz Twojej szafki, musisz mieć na uwadze, że jego kąt nachylenia musi być na tyle duży, aby grawitacja mogła pozwolić ściekom spłynąć do kanalizacji.

4. Czy akcesoria nie będą wystawały poza obrys szafki?

Akcesoria to najczęściej pomijana rzecz. Osadzając zlewozmywak w Twojej szafce, musisz pamiętać o miejscu na dozownik. Wyobraź sobie sytuację, w której umieszczasz zlew w szafce i podłączasz go do instalacji.Gdy dochodzi jednak do montażu dozownika na płyn oraz mydło, okazuje się, że pojemnik dozownika wadzi o ściankę Twojej szafki i nie możesz go zainstalować. Tak sytuacja ta może zmusić Cię do zwrotu dozownika oraz zamknięcia wywierconego wcześniej otworu, specjalnie pod ten dozownik.

Nie dość, że narazi Cię to na stratę czasu związanego ze zwrotem, to jeszcze popsuje to estetyczny wygląd Twojego zlewozmywaka.

Ratunkiem może okazać się wycięcie fragmentu ścianki Twojej szafki. W ten sposób możesz stworzyć dodatkową przestrzeń na tenże dozownik.

Upewnij się najpierw, czy sąsiadująca szafka bądź ściana umożliwią Ci taki zabieg.

Zanim dokonasz zakupu dozownika, lepiej sprawdź, czy jego objętość nie będzie wykraczała poza obszar szafki.

Podsumowanie

Nie bez powodu zlewozmywak jest najtrudniejszym miejscem do instalacji w Twojej kuchni.

Dobierając szafkę do Twojego zlewozmywaka lub zlewozmywak do Twojej szafki, przeanalizuj jego funkcjonowanie zarówno pod aspektem stolarskim, hydraulicznym i elektrycznym.

Warto rozpatrzyć tutaj każdy szczegół. Z pozoru drobne rzeczy mogą zaważyć na tym, czy zlewozmywak będzie pasował do Twojej szafki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl