Zlew pod oknem: czy to dobry pomysł? Sprawdzamy

Zlew pod oknem: czy to dobry pomysł? Sprawdzamy

Zlew pod oknem w kuchni to rozwiązanie, które ze względu na swoją użyteczność, w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Dzięki takiemu układowi codzienne obowiązki, np. mycie naczyń czy przygotowywanie składników do gotowania, mogą być wykonywane w przyjemniejszej atmosferze – z naturalnym światłem lub widokiem na ogród. To więc praktyczna opcja dla osób ceniących komfort oraz optymalnie wykorzystanie przestrzeni. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na ten sposób aranżacji?

Wady i zalety zlewozmywaka pod oknem

Zastanawiasz się, czy zlew pod oknem to dobry pomysł? Jak najbardziej! Postawienie na tego typu układ w kuchni z pewnością przyniesie domownikom wiele korzyści. Wśród najważniejszych zalet wymienić można:

  • dostęp do naturalnego światła – dzięki temu codzienne prace kuchenne można wykonać w ciągu dnia bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia, co pozwala oszczędzać energię;
  • widok na zewnątrz budynku – co jest szczególnie atrakcyjną opcją dla właścicieli domów z ogrodem, ponieważ daje możliwość obserwowania przyrody lub dzieci bawiących się na dworze;
  • lepszą wentylację – zlew zamontowany przy oknie ułatwia wietrzenie pomieszczenia, co bywa praktyczne zwłaszcza podczas gotowania czy używania detergentów;
  • oszczędność miejsca – zlewozmywak pod oknem pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń, szczególnie w mniejszych kuchniach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie.

Jak każde rozwiązanie, także zlew przy oknie ma swoje minusy. W porównaniu z licznymi zaletami nie ma ich zbyt wiele, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji bez wątpienia należy je dobrze przemyśleć. Problematyczne może być np. swobodne otwieranie okna, jeśli zdecydujemy się na wysoką, nieruchomą baterię. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest montaż modelu składanego lub teleskopowego, ale wiąże się to z dodatkowym kosztem oraz wymogiem projektowym.

Dodatkowo kłopotliwa bywa ograniczona przestrzeń na szafki – brak możliwości zamontowania górnych półek nad zlewem oznacza mniejszą powierzchnię na przechowywanie akcesoriów. Ociekacz na mokre naczynia można umieścić na przestrzeni roboczej, co znacząco zmniejsza jej powierzchnię.

Warto też pamiętać, że okno znajdujące się bezpośrednio nad zlewem narażone jest na częstsze zabrudzenia wodą, mydłem i osadami z mytych naczyń. Jeżeli umieszczamy w kuchni zlew pod oknem, regularne czyszczenie szyby stanie się rutynowym obowiązkiem.

Otwieranie okna a zlew pod oknem w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, które ze względu na częste gotowanie regularnie wietrzymy, aby pozbyć się uciążliwych zapachów oraz nadmiernej wilgoci. W takim przypadku należy postawić na dobranie odpowiedniej armatury oraz rozplanowanie pomieszczenia. We właściwie zaaranżowanym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia, zlew pod oknem nie będzie stanowił problemu, jeśli zdecydujemy się na:

  • baterie składane – najczęstszy wybór, ponieważ dzięki możliwości złożenia wylewki możemy bez przeszkód wywietrzyć mieszkanie lub dom;
  • baterie z wyciąganą wylewką – pozwalają na łatwe obniżenie wysokości armatury, zapewniając swobodny dostęp do okna;
  • niskie baterie – to alternatywna opcja, jednak najmniej praktyczna w przypadku większych zmywaków (zwłaszcza dwukomorowych).

Dopasowana bateria do rodzaju zlewu i rozmieszczenia okna pozwoli uniknąć późniejszych niedogodności podczas użytkowania.

Zlew pod oknem w kuchni a bateria

Dlaczego zlew pod oknem wymaga większej uwagi podczas aranżacji? Dobrze zaplanowane rozmieszczenie wiąże się z wygodną, dobrze dobraną armaturą. W takim przypadku bateria składana lub z wyciąganą wylewką to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także akcent, który podkreśla charakter kuchni. Wybór baterii to również zakup zlewozmywaka. W przypadku mniejszych pomieszczeń polecamy zlew jednokomorowy, pozostawiający dużo więcej blatu roboczego do dyspozycji. W większych kuchniach sprawdzą się modele z dwoma komorami, ułatwiające mycie naczyń.

Zlew pod oknem – aranżacje

Kuchnie, w których zlewozmywak zainstalowany jest przy oknie, zyskują coraz większą sławę – niezależnie od stylu, w jakim urządzone zostało pomieszczenie. Jeśli więc interesuje Cię zlew pod oknem, aranżacje i przydatne wskazówki na rozplanowanie przestrzeni, mamy kilka inspiracji.

Właściciele nowoczesnych domów czy mieszkań najczęściej korzystają z tradycyjnych, prostokątnych modeli. Do tak zaprojektowanych miejsc idealnie współgrają gładkie fronty mebli, minimalistyczna armatura oraz neutralne kolory. Styl skandynawski często wykorzystuje białe lub pastelowe kolory, a do tego funkcjonalne rozwiązania z akcesoriami i naturalne materiały, takie jak np. drewno. Kuchnie rustykalne przemawiają do nas ceramicznymi zlewami z ozdobną armaturą, nadając wnętrzu ciepły charakter. Świetnie wyglądać będzie w nich, szczególnie zamontowany w okolicy okna, zlew narożny.

Jeśli więc chodzi o aranżacje kuchni, kuchnia i zlew pod oknem to doskonały duet, którego zaprojektowanie wcale nie musi być skomplikowane. Jeżeli jednak potrzebujesz porady, skontaktuj się z obsługą sklepu OtoZlewy.pl. Specjaliści w branży odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania i ułatwią wybór produktów.

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Kuchnia ze zlewem pod oknem ma swoje zalety i wady. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w wielu mieszkaniach czy domach, zapewniając dostęp do naturalnego światła, lepszą wentylację oraz widok na zewnątrz. Aby jednak w pełni cieszyć się korzyściami zlewozmywaka pod oknem, należy odpowiednio zaplanować aranżację – uwzględniając wybór baterii, układ zlewu oraz dostępne miejsce na blaty robocze czy szafki. Warto zadać sobie również pytanie: jaki zlewozmywak wybrać, aby pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe podczas użytkowania?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl